Proiectul „Conservarea energiei termice la grădinița de copii „Solnîșco”, or. Dondușeni”, implementat cu suportul Programului Diaspora Acasă Reușește DAR 1+3 s-a încheiat cu succes
Zilele trecute, reprezentați ai echipei Biroului relații cu diaspora au participat la evenimentul de inaugurare a lucrărilor de reparație, la instituția de educație timpurie din or. Dondușeni, acțiune desfășurată în cadrul proiectului „Conservarea energiei termice la grădinița de copii „Solnîșco” din localitate”, implementat cu suportul Programului DAR 1+3.
Proiectul a fost depus de către Primăria orașului Dondușeni și desfășurat în parteneriat cu Asociația de Băștinași „Baștina Dondușeni”, membrii Consiliului raional al or. Dondușeni și agenți economici din localitate, fiind susținut de Guvernul Republicii Moldova.
În rezultatul eforturilor comune, edificiul grădiniței are acum 20 geamuri, 24 uși din interior și 2 uși noi din termopan care vor asigura menținerea temperaturilor prielnice și condițiilor oportune pentru activitatea copiilor și angajaților. De asemenea, a fost conectat sistemul de încălzire cu gaze naturale prin instalarea cazanului, montarea radiatoarelor noi, care vor înlocui sobele pe lemne nefuncționale și periculoase.
Grădinița creșă „Solnîșco” din or. Dondușeni a fost construită în anul 1956, iar începând cu luna ianuarie a anului 2022 își va redeschide ușile pentru 50 copii dornici de joacă și noi cunoștințe, care se vor putea bucura de condiții îmbunătățite în urma implementării cu succes a Programului guvernamental DAR 1+3.