![](https://brd.gov.md/sites/default/files/styles/page_full_528/public/advance_page/cover_img/405490498_714210367479371_4562310476621361306_n.jpg?itok=UxtmjaB-)
În 2014, ca urmare a Galei Studenților Originari din Republica Moldova, Dana Muntean, stabilită în Marea Britanie, cu o echipă de tineri entuziaști au creat proiectul MentorMe pentru a conecta și ajuta gratuit tinerii să-și urmeze studiile universitare, să-și accelereze dezvoltarea profesională și să identifice noi oportunități de afaceri.
Scopul „Programului de ghidare profesională MentorMe JobAccelerator" a fost stimularea și promovarea inițiativelor cu caracter inovator în educație ale diasporei ce contribuie la dezvoltarea economică, socială și culturală a Republicii Moldova prin facilitarea integrării în câmpul muncii a tinerilor proveniți din medii dezavantajate, în contextul transformării digitale și a circumstanțelor post-pandemice.
Parțial, proiectul a fost susținut financiar de Ministerul Educației și Cercetărilor. Însă, inițiativă inovatoare a mai avut nevoie de o acoperire parțială a următoarelor activități-cheie:
▪ Elaborarea unui instrument educațional digital și accesibil, cu implicarea membrilor diasporei, în vederea consilierii și orientării în carieră a tinerilor.
▪ Consilierea și orientarea în carieră a tinerilor proveniți din medii dezavantajate de către persoane cu experiența internațională, dintre care profesioniști originari din Republica Moldova.
Beneficiarii proiectului au fost 120 tineri din medii dezavantajate, cu vârstele cuprinse între 18 ani și 29 ani, domiciliați în Republica Moldova, 35% din care au fost domnișoare.
Activitățile ”MentorMe JobAccelerator” au fost desfășurate în cadrul Subprogramului Proiecte inovative ale diasporei care este parte a Programului Diaspora Engagement Hub, implementat de Cancelaria de Stat prin intermediul Biroului relații cu diaspora și finanțat din bugetul de stat.