![](https://brd.gov.md/sites/default/files/styles/page_full_528/public/advance_page/cover_img/fb-inst-post.png?itok=wPkFpHU_)
Pentru membrii comunităților de moldoveni aflați peste hotarele țării, IA, este deseori asociată cu rădăcini, tradiții, feminitate, dor, autenticitate, prieteni și casă. Ziua Universală a Iei s-a sărbătorit pentru prima dată pe 24 iunie 2013, de Sânziene, o inițiativă a comunității La Blouse Roumaine. În acești nouă ani, Ziua Iei a devenit un adevărat eveniment global, fiind sărbătorită pe șase continente în peste 60 de țări, 130 localități și 200 de evenimente. Aceasta a contribuit decisiv la repoziționarea iei și culturii tradiționale românești.
Pe 24 iunie, de Ziua Universală a Iei, vino cu noi pe canapeaua virtuală „Sofa Talks” unde vom discuta cu lideri de asociații din diasporă despre IE și cum această piese vestimentară a devenit un brand de țară.
Interlocutorii la Sofa Talks sunt:
- Adriana Rotaru, lidera comunității "Șezătoare Bruxelles", Belgia
- Doina Guzun, președinta asociației AIM, Franța
- Dorina Baltag, fondatoarea asociației Noroc Olanda, Olanda
- Nadejda Zubco, șefa Biroului relații cu diaspora
- Mariana Plămădeală, fondatoarea asociației R.U.D.A., Marea Britanie
- Iurie Răileanu, președintele asociației Primo Passo, Italia
Temele abordate vor fi:
- Ziua Iei: istoric, tradiții, tendințe
- Dosarul “IA” la UNESCO
- Simbolistică – identitate – branding
- Cum diferențiem IA autentica de cămășile tradiționale
- Valoarea și promovarea Iei
Evenimentul va începe la ora 18.00 ora și se va încheia la 19.30, ora MD. Doritorii de a se alătura interlocutorilor rugăm să intre în camera virtuală cu 10 minute mai devreme accesând link-ul Zoom aici:
Vă informăm că evenimentul poate fi urmărit live pe pagina de Facebook a Biroului relații cu diaspora.